Arabanızdan Çıkan Seslere Dikkat Edin

Arabanızdan Çıkan Seslere Dikkat Edin

Aracınızın masrafsız ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız çalıştırdığınız zaman ve yolculuk esnasında aracınızı dinlemeyi alışkanlık haline getirin. Sadece dinlemek suretiyle birçok sorunu oluşmadan tespit edebilirsiniz. Aracınızı dinlerseniz duyacağınız;
  • Islık Sesi
  • Sürtünme Sesi 
  • Vuruntu Sesi
  • Uğultu Sesi
Farklı sorunların anlaşılmasına neden olacaktır. Motor veya farklı bölgelerde arızadan kaynaklanan sesler ortaya çıkmaktadır. Arıza belirtisi olan sesler duyduğunuzda bunu giderebilmek için servisin uzman hizmetlerinden faydalanmak gerekir.
 
Islık sesi ve buna benzer seslerin araçlarda ikaz edici özelliği vardır. Aracınızda ıslık sesi varsa bakmanız gereken yer; turbo sistemi, şarj dinamosu bilyesi, triger gergi bilyesi, klima pompası ve motor gibi parça ve sistemlerden biri olabilir. Uzaman desteği ve profesyonel çalışmaları servis bütünlüğü ile bu konularda çözüm üretmektedir. Arızanın tam noktasını doğru olarak tespit edebilmek için bu tür sesler her zaman kullanılmaktadır.
 
Sürtünme sesleri pek çok araçtan gelebilir. Bu gibi durumda iyi bir dinleyici olmak gerekir. Sorunu kaynağında öğrenmek ve büyümeden yok etmek önemlidir. Bu sebeple arıza tespiti için seslerin kullanılması gayet mantıklı bir durumdur. Aşınmalar ve yağsız kalmanın bu tip sorunlar yarattığı bilinir. Rulman, kayış veya bir dişlinin yağsız kalmış olması çalışma ve ses sorunları ortaya çıkarabilir. Geç kalmadan bu duruma müdahale etmek gerekir.
 

Arabanızdan Çıkan Seslere Dikkat Edin

Vuruntu Sesleri Ve Uğultu Sesleri Hangi Arızayı Belirtir?

Vuruntu Sesleri Ve Uğultu Sesleri Hangi Arızayı Belirtir?

Vuruntu sesleri çan sıkıcı bir duruma işaret ediyor olabilir. Motorun veya bağlı akşamların bazı parçaları gevşemiş olabilir. Bu tür gevşemeler vuruntu şeklinde ses çıkmasına neden olur. Vites ve devir kontrolü yapmak suretiyle sorunun hangi aşamada çıktığını anlayabilirsiniz. Devir ve vites arttıkça ses kesiliyorsa bu iyiye işarettir. Düşük devirlerde ortaya çıkan ses sorununu da göz ardı etmemek gerekir.
 
Uğultu sesi duyarsanız bunu tam olarak noktasal tespit etmelisiniz. Eğer doğru tespit yaparsanız sorunların büyümesine engel olabilirsiniz. Aks bilyesi ve buna benzer parçalardan benzer sesler çıkabilir. Bu tür seslerin ortaya çıkması sorun işareti olurken servis katkısı ile bu sorunları daha belirgin şekilde ortadan kaldırmak daha kolay olur.
 
Araçtan gelen sesler arızaların işaretidir. Bunu anladığınız andan itibaren daha büyük problemle karşı karşıya kalmadan tedbir alabilirsiniz. Her türlü sesi dikkatlice dinlemek, sesleri tanımak ve buna göre yorum yapmak gerekir. Elbette burada yapabilecekleriniz sınırlı olabilir. Aracınızın farklı sesler çıkardığını duyarsanız, donanımlı teknik servisini size katkısı daha avantajlı sonuçlar yaratır. Önceden alınan tedbirler masrafları daha düşük tutar. Eğer tedbirlere uymazsanız daha sonrasında çok daha farklı rakamlar ödeyebilirsiniz. Masrafları uygun seviyede tutarsanız, tasarruflu bir bakım sayesinde aracınızın verimliliği daha çok artabilir. Özellikle trafiğe çıktığınız anda güven duyacağınız sonuçlar için, düzenli bakım konusuna gereken değeri mutlaka vermelisiniz.
 

Vuruntu Sesleri Ve Uğultu Sesleri Hangi Arızayı Belirtir?