Kış Bakımı

Kış Bakımı

Araç için yapılan kış bakım hizmeti, aracın kışa daha enerjik ve performans dolu girmesi için yapılan bakımlardan biridir.

Bu bakımlar, kışın zorlu hava şartlarının vermiş olduğu riskleri en aza indirmek için yapılması gereklidir. Yağışlı, rüzgârlı, soğuk havanın sürüş güvenliğine engel oluşturabilecek durumları ortadan kaldırmak ve can güvenliğini sağlamak açısından her aracın düzenli olarak yaptırması gerekir. Düzenli yapılan bakımlar sayesinde araçlarda çıkabilecek sorunların önceden tespiti yapılarak gerekli onarım hizmeti sağlanmalıdır.
Gül Otomotiv bünyesinde gerçekleştirilen ve her detayına uzman bir teknisyenin müdahale ettiği kış bakımı hizmeti ile ilgili detaylar aşağıda verildiği gibidir. Araç muyene ve bakım hizmetlerimiz için Maltepe oto bakım servisi uzmanlarımızla iletişime geçeblirsiniz.

Araçların Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Otomobil bakım hizmetlerinden biri olan kış bakımı aracı her yönden kış mevsimine hazırlamaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan kış bakımı sırasında;

 • Araca ayrıntılı bir bakım yapılır. Bu bakımın amacı aracı her açıdan kışın oluşabilecek tehlikelerden korumaktadır.
 • Kış bakımı sırasında akü kontrol edilir. Soğuk havalar sebebiyle akü de sorunlar çıkabilmektedir.
 • Araç antifriz sıvısı kontrol edilir. Araçta yeterli miktara antifriz sıvısı bulunmalıdır. Düzenli olarak da kontrol edilmelidir.
 • Kış bakımının en önemli aşaması kış lastiklerinin takılmasıdır. Zorlu hava koşullarında aracın tekerleklerinde her hangi bir kayma yaşanmaması için teker değişimi yapılması gerekir.
 • Aydınlatma ve far lambaları kontrol edilir.
 • Silecekler kontrol edilir.
 • Aracın fren sistemine ayrıntılı olarak bakılır.
 • Aracın sigorta durumları kontrol edilir. 
Maltepe oto kış bakımı hizmetlerimiz hakkında sorularınız için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Akü Kışın Donmaması İçin Ne Yapılır?

 • Araç belir aralıklarla çalıştırılmalı
 • Araçta boşuna çalışan bir bölüm varsa kapatılmalı
 • Akü saf su seviyesi kontrol edilmeli
 • Araç kapalı mekânda durmalı
 • Gösterge ışıkları kontrol edilmeli
 • Stop eden araca sürekli marş yapılmamalı
 • Yolda kalınan durumlarda en yakın servisten yardım alınmalıdır.

Araç Kış Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Araç bahar bakımı yapılması gerektiği gibi araç kış bakımı da ciddi önem taşımaktadır. Peki araç kış bakımı ne zaman yapılır ?Havaların soğumasıyla birlikte araca, kış bakımı yapılmalıdır. Yağmurlar başlamadan araca, kış lastiği takılmalıdır. Çünkü havanın biranda soğumasıyla birlikte araçlarda trafik esnasında kayma ve donma gibi sorunlar yaşanmaktadır.  Yaşanan bu sorunlar zincirleme kazalara sebep olarak pek çok can kaybının yaşanmasına sebep olmaktadır.
Bu bakımlar tüm araçlar için geçerlidir. Araç sahibinin ve diğer sürücülerin güvenliği açısından bu gibi bakımlar ertelenmemelidir.
Maltepe oto kış bakımı hizmeti için Bosch ekibi ile hizmetinizdeyiz.

İlgili Konular

Lastik Hava Basıncı Tablosu

Lastik Hava Basıncı Tablosu

Rehbere git

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Güvenli sürüş sağlamak adına yapılan bazı teknikler vardır. Bu tekniklerin uygulanması kaza oranlarının düşmesine ve trafikte bilinçli sürücülerin oluşması açısından kullanılmaktadır.

Rehbere git
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?
Kar lastiği sürekli kullanılır mı?

Kar lastiği sürekli kullanılır mı?

Kar lastiği, kış ayları için üretilmiş bir üründür. Sürekli kullanıldığı takdirde bu lastik türünde aşınma meydana gelmektedir. Bu aşınma ise kesinlikle riskli bir durumdur. Genel itibari ile var olan sürekli kar lastiği kullanımı zararları ise aşağıda verildiği gibidir.

Rehbere git

Kışın Araçta neler kontrol edilmelidir?

Yaz mevsiminden çıkan her araç kış bakımını mutlaka yaptırmalıdır. Bu bakımlar ile aracın kış mevsimine daha canlı ve dinamik girmesi amaçlanmaktadır. Araç kış bakımı sırasında aracın;

Rehbere git
Kışın Araçta neler kontrol edilmelidir?