Araçta Ateşleme ve Tekleme Sorunu Eskimiş Buji Belirtisi Midir?

Araçta Ateşleme ve Tekleme Sorunu Eskimiş Buji Belirtisi Midir?

Buji,  aracın önemli aksanlarından biridir.  Bujinin zarar görmesi aracın birçok aksanının olumsuz şekilde etkilenmesine sebep olmaktadır.  Bujinin eskimesi  ve işlevini kaybetmesi birçok şekilde kendini göstermektedir.  Bunlardan biri de araçta oluşan ateşleme ve tekleme sorunudur.  Genel anlamda eskimiş  bujiler motorun teklemesine  neden olmaktadır.  Sorunun başlıca nedeni bujinin arızalanması ve işlevini yerine getirmemesinden kaynaklıdır. 
Bu  anlamda araç sahipleri düzenli aralıklarla araç bakım hizmetlerinden faydalanmalıdır.  Bu hizmetler sayesinde araçta oluşan herhangi bir hasarın önceden tespiti yapılmakta ve onarımları gerçekleştirilmektedir.  Bujide  oluşan herhangi bir sorunda araç sahibi mutlaka servise başvurmalıdır.

Araçta Ateşleme ve Tekleme Sorunu Eskimiş Buji Belirtisi Midir?

Eskimiş Buji Nasıl Anlaşılır?

Eskimiş Buji Nasıl Anlaşılır?

Motorun parçalarından biri olan bujinin arızalanması, aracın bir anda performans kaybetmesine sebep olmaktadır. Herhangi bir buji arızasında  aracın devri düşmekte ve motorun çalışması zorlanmaktadır. Bu anlamda eskimiş bujiyi anlamak oldukça kolaydır. Bujinin eskimesi şu şekilde kendini göstermektedir.

  • Aracın rölanti da çalışmaz. Sürekli olarak devir kaybeder yüksek hızlara çıkamaz. Bu kadar aracın performans kaybetmesine sebep olur. 
  • Aracın motoru zor çalışır bazı durumlarda da hiç çalışmaz. 
  • Aracın motorunda ateşleme ve tekleme sorunu baş gösterir. 
  • Aracın motorundan sesler gelir. 
Yukarıdaki maddeler bujinin artık işlevini yapamayacak durumda olduğunu göstermektedir. Bu durumları yaşayan araç sahibi, ertelemeden aracı mutlaka servise götürmelidir. Kartal oto sanayi bölgesi içinde oto servis ihtiyaçlarınız için servisimiz size yardımcı olacaktır.

Eskimiş Buji Nasıl Anlaşılır?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji, bazı durumlarda onarılmaktadır. Bujinin onarılma ihtimalinin olmadığı durumlarda ise buji değişimi yapılmaktadır. Buji değişimi ile birlikte araç eski performansına kavuşarak yüksek devirlere çıkmaktadır.
Buji değişimi, buji işlevini yerine getiremeyecek durumda ise yapılmaktadır. Araç sahibi 40 bin kilometrede bir buji kontrolü yaptırmalıdır.  Yapılan bu kontroller ile bujinin durumu değerlendirilmektedir. Bu kilometreye ulaşamayan araç sahipleri mutlaka belirli aralıklarda buji bakımı yaptırmalıdır. Buji bakımı yaptırmayan araç sahiplerinin motoru olumsuz şekilde etkilenmektedir. Bu durumda yapılan ertelemeler aracın diğer aksamlarının da olumsuz şekilde etkilenmesine sebep olmaktadır. Bunun yanında konuyla alakalı bilgi sahibi olmayan araç sahibi, araca kafasına göre bakım yapmaktan kaçınmalıdır. Böyle durumlarda aracın güvenliği için servise gidilmesi şarttır.

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji Tekleme Sorunu Nasıl Oluşur?

Buji Tekleme Sorunu Nasıl Oluşur?

Buji teklemepek çok araç için önemli sıkıntılardan biridir. Genellikle eskiyen buji bu gibi durumlara sebep olurken, aslında yapılan araştırmalarda pek çok farklı sorunun da buna neden olduğu görülmüştür. Özellikle son yıllar içerisinde bu konuda yapılan çalışmalarda, buji ve ateşleme sorunlarının pek çok farklı sebeple ortaya çıktığı görülmüştür. Bu sebepler içerisinde yer alan;

  • Buji elektrotlarının birbirine kaynaması
  • Bujiler üzerinde yağ ve benzer unsurların birikinti yapması
  • Buji çatlaklarının oluşturduğu sorunlar
  • Bujiler üzerinde biriken kurum ve benzer diğer unsurlar
Genellikle bu tip sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Elbette böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman tecrübesi ve altyapısı ile yeterli bir servisin hizmeti size destek sağlayacaktır. Gerektiğinde tamir gerektiğinde de değişim çalışmaları sonrasında, aracın ateşleme sistemi sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Daha sonrasında ise aracın beklenen performansa hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşması söz konusu olacaktır. İçten yanmalı motorların kritik ateşleme parçası, özellikle her bakımda kontrol edilmeli ve gözden geçirilmelidir. Bu muazzam parçanın arızalı olması durumunda, araçlar için çok büyük bir sorundan bahsetmek mümkündür. Pek çok değişik sebeple bujilerin verimli çalışamadığı hatta görevini yerine getiremediği bilinmektedir. Bakım, onarım ve değişim çalışmaları sayesinde bujilerin daha sağlıklı şekilde çalışması söz konusu olacaktır. 

Buji Tekleme Sorunu Nasıl Oluşur?

Buji Ateşleme Sorunu

Buji Ateşleme Sorunu

Buji ateşleme sorunu bir araç için oldukça önemli bir problemdir. Genelde buji tekleme olarak karşımıza çıkan bu tip sorunlar, hemen çözüme kavuşturulmalı ve araçlar bir an evvel yollara daha sağlıklı şekilde çıkmalıdır. İçten yanmalı ve gelişmiş motorlarda yakıt hava karışımını ateşlemek bir aracın çalışması için büyük önem taşımaktadır. Zamanında yapılan bakımlar ve kontroller sayesinde, bir araçta ateşleme sisteminin tamamen gözden geçirilmesi söz konusu olmaktadır. Periyodik bakımlar, arıza giderme çalışmaları ve parça değişim konusunda güvenilir servislerden alınan hizmetler, ateşleme sorunlarının anında giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bir araç için kritik önem taşıyan buji ve buna benzer unsurlar, mutlaka uzmanların kontrolünde olmalıdır. Gerekli bakım ve onarım çalışmaları sonrasında, bu tip parçalar gözden geçirilir ve aracın performansı yine istenen boyutta ortaya çıkar. Araç bujileri otomotiv sektörünün en gelişmiş unsurlar arasında bulunur. Yakıtın yanması aracın üstün performansa ulaşması için, bu sistemler özenle kurulmuş ve her bir araçta farklı bir özelliğe sahip olmuştur. Özellikle de içten yanmalı ve modern araçlarda kullanılan buji modellerinin, günümüz standartlarında en büyük gereksinimlerden biri olduğu ortaya çıkmıştır. Düzenli bakım ve periyodik hizmetler yerine getirilirken, arızalı parçalar tamir edilir veya değiştirilir. Buji sorunları belirgin bir şekilde ortaya çıktığında, uzman servis elemanları değişim tamir ve temizlik çalışmaları konusunda gerekli kararı verir. Buradaki uygulamalar sayesinde, aracın daha sağlıklı ve güvenilir şartlarda çalışması aynı şekilde yollara daha güvenle ulaşması söz konusu olur.

Buji Ateşleme Sorunu