Araçta Ateşleme ve Tekleme Sorunu Eskimiş Buji Belirtisi Midir?

Araçta Ateşleme ve Tekleme Sorunu Eskimiş Buji Belirtisi Midir?

Buji,  aracın önemli aksanlarından biridir.  Bujinin zarar görmesi aracın birçok aksanının olumsuz şekilde etkilenmesine sebep olmaktadır.  Bujinin eskimesi  ve işlevini kaybetmesi birçok şekilde kendini göstermektedir.  Bunlardan biri de araçta oluşan ateşleme ve tekleme sorunudur.  Genel anlamda eskimiş  bujiler motorun teklemesine  neden olmaktadır.  Sorunun başlıca nedeni bujinin arızalanması ve işlevini yerine getirmemesinden kaynaklıdır. 
Bu  anlamda araç sahipleri düzenli aralıklarla araç bakım hizmetlerinden faydalanmalıdır.  Bu hizmetler sayesinde araçta oluşan herhangi bir hasarın önceden tespiti yapılmakta ve onarımları gerçekleştirilmektedir.  Bujide  oluşan herhangi bir sorunda araç sahibi mutlaka servise başvurmalıdır.

Araçta Ateşleme ve Tekleme Sorunu Eskimiş Buji Belirtisi Midir?

Eskimiş Buji Nasıl Anlaşılır?

Eskimiş Buji Nasıl Anlaşılır?

Motorun parçalarından biri olan bujinin arızalanması, aracın bir anda performans kaybetmesine sebep olmaktadır. Herhangi bir buji arızasında  aracın devri düşmekte ve motorun çalışması zorlanmaktadır. Bu anlamda eskimiş bujiyi anlamak oldukça kolaydır. Bujinin eskimesi şu şekilde kendini göstermektedir.

  • Aracın rölanti da çalışmaz. Sürekli olarak devir kaybeder yüksek hızlara çıkamaz. Bu kadar aracın performans kaybetmesine sebep olur. 
  • Aracın motoru zor çalışır bazı durumlarda da hiç çalışmaz. 
  • Aracın motorunda ateşleme ve tekleme sorunu baş gösterir. 
  • Aracın motorundan sesler gelir. 
Yukarıdaki maddeler bujinin artık işlevini yapamayacak durumda olduğunu göstermektedir. Bu durumları yaşayan araç sahibi, ertelemeden aracı mutlaka servise götürmelidir. Kartal oto sanayi bölgesi içinde oto servis ihtiyaçlarınız için servisimiz size yardımcı olacaktır.

Eskimiş Buji Nasıl Anlaşılır?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Buji, bazı durumlarda onarılmaktadır. Bujinin onarılma ihtimalinin olmadığı durumlarda ise buji değişimi yapılmaktadır. Buji değişimi ile birlikte araç eski performansına kavuşarak yüksek devirlere çıkmaktadır.
Buji değişimi, buji işlevini yerine getiremeyecek durumda ise yapılmaktadır. Araç sahibi 40 bin kilometrede bir buji kontrolü yaptırmalıdır.  Yapılan bu kontroller ile bujinin durumu değerlendirilmektedir. Bu kilometreye ulaşamayan araç sahipleri mutlaka belirli aralıklarda buji bakımı yaptırmalıdır. Buji bakımı yaptırmayan araç sahiplerinin motoru olumsuz şekilde etkilenmektedir. Bu durumda yapılan ertelemeler aracın diğer aksamlarının da olumsuz şekilde etkilenmesine sebep olmaktadır. Bunun yanında konuyla alakalı bilgi sahibi olmayan araç sahibi, araca kafasına göre bakım yapmaktan kaçınmalıdır. Böyle durumlarda aracın güvenliği için servise gidilmesi şarttır.

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?