Arızalı Amortisörler Otomobil İçindeki Güvenlik Sistemleri Üzerindeki Etkisi

Arızalı Amortisörler Otomobil İçindeki Güvenlik Sistemleri Üzerindeki Etkisi

Arızalı amortisörler aracın içerisindeki pek çok bölümü olumsuz anlamda etkilemektedir.  Aracın denge ve hâkimiyetini bozan bu arıza dikkat edilmesi gereken araç bakım hizmetlerinden biridir. 
Kusurlu amortisör arızalarının ertelenmesi veya önem verilmemesi bir süre aracın pek çok aksamının olumsuz anlamda etkilenmesine yol açmaktadır. Aracın  aydınlatma, far ayarları veya mekanik aksamları olumsuz anlamda etkilenmektedir. 

Arızalı  amortisörler otomobil içindeki güvenlik sistemlerini de olumsuz anlamda etkilemektedir.  Aracın içerisindeki güvenlik sistemleri;

  1. ABS (kilitlenme karşıtı frenleme sistemi) 
  2. TCS (patinaj engelleme sistemi)
  3. ESP (elektronik denge programı)
  4. EBD (elektronik fren kuvveti dağıtım sistemi)
  5. Yorgunluk tespit sistemi
  6. Park sensörü
  7. Şehir içi fren desteği
  8. Şerit takip sistemi
Arızalı amortisörler, araç için önemli olan güvenlik sistemlerini etkileyerek araç sahibini tehlikeye sokmaktadır. Aracın frenleme sistemi, denge sistemi ve aydınlatma sistemi gibi önemli bölümlerinin etkilenmesi kaza oranlarının artmasına sebep olmaktadır. 
Bu bölümlerden herhangi birisinin bile işlevini kaybetmesi aracın performansını olumsuz anlamda etkilemektedir. 

Arızalı Amortisörler Otomobil İçindeki Güvenlik Sistemleri Üzerindeki Etkisi

Güvenlik Sistemleri

Güvenlik Sistemleri

Araçlar üretilirken pek çok güvenlik sistemi ile donatılmaktadır. Özellikle yeni teknoloji üretilen araçlarda bu özellikler ful paket olarak sunulmaktadır. Eski araçlarda ise birkaç standart özellik bulunmaktadır. Bu sistemler aracın güvenliğini üst düzey sağlamak adına oluşturulmuştur. 

Güvenlik sistemleri içerisinde oluşan hasarlar ve arızalar önceden tespit edilmelidir. Bazı durumlarda güvenlik sisteminde sorun olmasa bile işlev kaybı yaşamaktadır. Bu duruma sebep olan faktörler aracın farklı aksamlarında meydana gelen sorunlardan ötürüdür. 

Kusurlu amortisörler özellikle güvenlik sistemlerinin olumsuz anlamda etkilenmesine sebep olduğundan sorun genelde buradan kaynaklı çıkmaktadır. Araç sahipleri, güvenlik sistemlerine baktırmakta ancak sorunun tekrarlandığını çoğu zaman görmektedir. Bu gibi durumlarda sorun genel olarak amortisörden kaynaklı çıkmaktadır. 

Amortisör sorunları önemsiz görülmemelidir, çünkü biranda aracın her bölümünü etkilenmektedir. Buna güvenlik sistemleri de dâhil olmaktadır. Araçta güvenlik sistemlerinin bozulması hem kazaların artmasına hem de araç sahibinin mali yönden ekstra kayıp yaşamasına sebep olmaktadır. Unutulmamalıdır ki güvenlik sistemlerinin onarımı ve bakımı oldukça maliyetli olabilmektedir.  

Güvenlik Sistemleri