Kar lastiği sürekli kullanılır mı?

Kar lastiği sürekli kullanılır mı?

Kar lastiği, kış ayları için üretilmiş bir üründür. Sürekli kullanıldığı takdirde bu lastik türünde aşınma meydana gelmektedir. Bu aşınma ise kesinlikle riskli bir durumdur. Genel itibari ile var olan sürekli kar lastiği kullanımı zararları ise aşağıda verildiği gibidir.  

  • Kar lastiği sürekli kullanıldığı takdirde güç ve yakıt tüketiminde artışlar meydana getirir. Bu lastikler özellikle binek otomobillerde yakıt tüketiminde büyük oranda  artışa neden olur.
  • Kar lastiği, aracın performansını  düşürmeye sebep olabilir. Çünkü fren mesafesinin uzamasına ve gürültü seviyesinde büyük oranda artışa sebep olmaktadır. 
  • Kış lastiklerinin ses çıkarması,  tekerin deseninden ve karışımından kaynaklıdır. 
  • Kar lastiği sürekli kullanmanın vermiş olduğu en büyük zarar  kazaya sebep olmasıdır. Şöyle ki; hızlı girilen virajlarda aracın savrulma ve takla atmasına sebep olmaktadır. 

Kar lastiği, kış ayı için üretilmiş olması sebebiyle yaz aylarında kullanılması tavsiye edilmez.

Kar lastiği sürekli kullanılır mı?

Yaz Lastiği Kaç Yıl Kullanılır?

Yaz Lastiği Kaç Yıl Kullanılır?

Yaz lastiği veya kış lastiği bu iki mevsim lastiğinin de kullanım süresi genel itibariyle 10 yıldır.  Bir lastik ortalama 10 yıl dayanabilmektedir. Ancak kullanım sıklığı ve buna bağlı olarak yaşanan bir kaza halinde değişim gerekebilir. Lastik patlarsa değişim yapılması gerekir. Yani aracın başına gelebilecek olaylar düşünüldüğünde bu sürelerde  değişmeler yaşanabilmektedir. Kartal oto sanayi ihtiyaçlarınız için servisimizle irtibata geçebilirsiniz.

Yaz  Lastiği Kaç Yıl Kullanılır?

4 Mevsim Lastik Nedir?

4 Mevsim Lastik Nedir?

Dört mevsim lastik,her mevsim kullanılabilen bir lastik türüdür. Bu lastikler özellikle mevsim geçişlerinde kullanıldığında üst düzey performans ile araca yardım etmektedir. 4 mevsim lastiği  kış aylarında da kullanabilmek mümkündür. Ancak kışın çetin geçtiği iller için 4 mevsim lastiği yeterli olmayabilir.  Çünkü kış lastiği zorlu havalara karşı daha dirençli bir yapıdadır. Bu sebeple kışın, kış lastiği  tercih edilmelidir. Gül otomotiv bosch car servise davetlisiniz.

4 Mevsim Lastik Nedir?

Yazın Kar Lastiği Kullanılır Mı?

Yazın Kar Lastiği Kullanılır Mı?

Kış lastiği, kış mevsiminin zorlu şartlarına  ayak uydurması açısından tasarlanmıştır. Kış lastiği, kış aylarında takılmalı ve  yazın çıkarılmalıdır. Çünkü yazın kış lastiği  kullanmak  fren mesafesinin uzamasına neden olmaktadır.  Bu sebeple her lastik kendi mevsiminde kullanılmalıdır. Yoğun havalardan çıkan kış lastiği sürtünmeye bağlı olarak hasar görmektedir. Bunlar dikkate alınmadan yazın kullanmaya devam edilirse  güvenli bir sürüşün yapılmamasına sebep olacaktır. 


Yazın Kar Lastiği Kullanılır Mı?