Araç periyodik bakımda neler değişir?

Araç periyodik bakımda neler değişir?

Oto periyodik bakım sayesinde araçlar iç ve dış olmak üzere genel bir bakıma girmektedir. Periyodik bakım sırasında ayrıntılı olarak değişen ve kontrol edilen bölümler vardır. Bu bölümler aracın performansı açısından gerekli kısımlardır. Bu sebeple araç periyodik bakım süresi geldiği zaman araç içerisinde herhangi bir sorun varsa bu tespit edilerek onarımı sağlanmaktadır. Periyodik bakımda;

 • Hava filtresi kontrol edilir. Herhangi bir sorun varsa değiştirilir.
 • Motor yağı ve yağ filtresi kontrol edilir ve değiştirilir.
 • Klima polen filtresi değiştirilir.
 • Yakıt filtresi kontrol edilir ve değiştirilir.
 • Fren sistemi bakımı yapılır.
 • Araçta bulunan sıvılar kontrol edilir.
 • Motor bakımı yapılır.
 • Aydınlatmaların kontrolü sağlanır.
 • Ön takım kontrol edilir.
 • Lastiklerin hava basıncı kontrol edilir.
 • Kaporta ve şase kontrol edilir.

Araç periyodik bakımda neler değişir?

Ağır Bakımda Neler Değişir?

Ağır Bakımda Neler Değişir?

Ağır bakımda neler değişir diyorsanız, öncelikli olarak bu bakımın ne olduğunu anlamak ve buna göre değerlendirme yapmak gerekir. Uzun yol mesafesi aldıktan sonra ve belli bir süre geçtikten sonra, her aracın ağır bakım sürecine dâhil olması önemlidir. Genellikle 10 bin ve 150 bin kilometrelerde bu tip bakımlar yapılır. Bu esnada filtre, motor yağı ve genellikle contalar değişir. Bu değişim sayesinde araç beklenen performansa daha kolay yoldan ulaşır. Araç performansını en iyi seviyede tutabilmek açısından, değişim hizmetlerinin uzman servis tarafından yapılması büyük önem taşır. 

Periyodik Bakım Nedir?

Periyodik Bakım Nedir?

Oto periyodik bakım, aracı uzun süre gönül rahatlığı ile kullanmak açısından gerekli olan ve aracın iç dış genel bir bakıma girmesini sağlayan hizmettir. Bu hizmet ile araca kullanım süresi boyunca  sürdürmesi için yeni bir enerji ve dinamiklik yüklemesi yapılır. Bu bakımlarının düzenli yapılması aracı  sürekli yüksek performanslarda kullanabilmeyi sağlar. Kartal oto sanayi işlemleriniz için servisimizle irtibata geçiniz.

Periyodik Bakım Nedir?

Periyodik Bakım Ne Zaman Yapılmalıdır?

Periyodik Bakım Ne Zaman Yapılmalıdır?

Otomobil periyodik bakım zamanı üretici firma tarafından belirlenen bir durumdur. Her aracın bakım suresi birbirinden farklıdır. Oto bakımı kitapçığı içerisinde bakımlarla ilgili ayrıntı bilgiler verilmiştir.  Ancak genel manada  10 bin km/ 15 km sonrası için ise her 20 bin km  aralıklarla periyodik bakımların devam etmesi gerekir.

 • Benzinli araç periyodik bakım hizmeti: 15.000/45.000 ve 75.000 km de bir gelen periyodik bakımlar takip edilmelidir. Sonraki her bakım için ise 30.000 km taban alınmaktadır.
 • Dizel araç periyodik bakım hizmeti: 10.000/35.000 ve 50.000 km de bir gelen periyodik bakımlar takip edilmelidir. Sonraki her bakım için ise 20000 kilometre  taban alınmaktadır.

Yıl içerisinde kilometreyi dolduramayan araç sahipleri periyodik bakım yaptırmaya gerek yok gibi düşünse de bu yanlış bir algıdır. Kilometrede olmasa bile yıl içerisinde 1 defa araç periyodik bakım hizmetinden yararlanmalıdır.

Periyodik Bakım Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sıkça Sorulan Sorular

10 Bin Bakımında Neler Değişir?

10 bin bakımında neler değişir ve araca ne gibi katkılar yapar diyorsanız, özellikle ağır bakım çalışmaları hakkında bilgi ve fikir sahibi olmanız gerekir. Böylesine önemli bir bakım çalışması esnasında servisimiz her şeyi yerli yerince uygulamaya koymuştur. Aracınız için gereksinimler usta ekipler tarafından takip edilirken, bu ihtiyaçların karşılanması için servisimiz her zaman pratik ve avantajlı çözümlerle size destek sağlar. Sızdırma durumuna karşı contalar bu süreçte değişirken, aracın yağ, motoru, suyu kontrol edilir ve gerekli değişim çalışmaları bir an evvel yapılır. Düzenli yapılan kontroller araç ömrünü uzatır. 

150 Bin Bakımında Neler Değişir?

150 bin bakımında neler değişir diyorsanız genellikle bu konuda yapılan yenilenme çalışmaları sizin için iyi bir cevap oluşturacaktır. Herhangi bir aracın motoru dayanıklı olabilir ve yıllar boyunca sorunsuz kullanılabilir. Motorda oluşan sorunlar gittikçe artıyorsa burada motorun revizyon edilmesi ve gözden geçirilmesi büyük bir gereksinim olarak karşınıza gelebilir. Pek çok araç motor arızası verdiği gibi, bunu ancak uzun süreçte anlamak daha kolay olur. 150 bin kilometre mesafeye gelen araçlarda, bu tarz sorunların ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Modern ve gelişmiş yapıya sahip servisimiz, motor revizyonu hizmeti konusunda oldukça başarılıdır. Diğer parçalar ve gereksinimler konusunda ise kaliteli tedarik ve değişimle birlikte servisimiz çözümler hazırlar. En zorlu yol koşullarına daha emniyetli ve güvenilir şekilde ulaşmayı düşünüyorsanız, servisimiz bu konuda size gerekli kolaylığı ve avantajı her zaman sağlayacaktır.

Dizel Araç Bakımında Neler Değişir?

Dizel araç bakımında neler değişir diyorsanız sıradan bir bakım esnasında aracınız için yapacağınız takipler bu konuda sizi fikir sahibi yapacaktır. Genellikle bu tür bakımların mevsimsel geçiş zamanlarında, servisler tarafından hizmet olarak sunulduğu bilinmektedir. Yaz veya kış sezonuna hazırlık şeklinde yapılan çalışmalarda, ilk olarak motor yağı ve filtre değişimi gündeme gelir. Özellikle yol güvenliği ve yol tutuşu açısından değerlendirme yapılacak olursa, araç lastiklerinin de bu esnada değişmesi, yolculuk kalitesi ve güvenlik açısından büyük bir gereklilik olarak karşınıza gelir. Uzman servis elemanları gerekli tetkikleri yaparak dizel araçta değişmesi gereken parçaları tespit eder ve daha sonrasında bu parçalar değişir.